Wyrazisty charakter wnętrza, przytulny i pełen ciepła dom – czasami będąca dodatkiem, innym razem wiodącym elementem dekoracji cegła na ścianę doskonale sprawdzi się w każdym domu. Dostępna obecnie różnorodność faktur i kolorów sprawia, iż ponadczasowa ceglana ściana podkreśli wygląd każdego pomieszczenia.
Spis treści
Skąd wziąć cegiełki na ścianę?
Po pierwsze warto rozeznać się, czy dom, w pomieszczeniach którego przeprowadzane będą zmiany, wykonany jest z cegły. Można bowiem po prostu zerwać wierzchnią warstwę tynku i dostać się do cegły od wewnątrz. Jest to oczywiście proces wymagający nieco pracy, jednak końcowy efekt może okazać się wart takiego wysiłku. Tak uzyskaną cegłę należy tylko zaimpregnować celem zabezpieczenia przed kurzem i można cieszyć się wyjątkową dekoracją. Współcześnie istnieją firmy, specjalizujące się w produkcji tego typu płytek. Trzeba jednak pamiętać, że ściana pod takie cegły musi być odpowiednio przygotowana ze względu na spory ciężar płytek. Na końcu czeka żmudny proces fugowania. Obecnie najpopularniejszą formą tworzenia takich dekoracji są gipsowe odlewy w formie cegły. Jest to również opcja stosunkowo tania. Wystarczy forma i gips, całość można bez problemu wykonać w domu.
Zobacz także: Blat kuchenny – z granitu, marmuru, czy drewna?
Imitacja cegły na ścianę
Obecnie coraz częściej urządzając wnętrza, stawia się na imitację cegły na ścianę. Takie rozwiązanie nawiązuje co prawda naturalnej formy cegły, góruje jednak nad nią rozmaitością barw i kształtów, dając tym samym wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych. Oprócz tego, płytki imitujące cegłę są dużo lżejsze, niż materiał naturalny. Jest to dobra ochrona przed nadmiernym obciążeniem ściany. Ponadto lżejsze elementy są łatwiejsze w montażu. Są również cieńsze, dzięki czemu do ich kładzenia zużywa się mniej zaprawy. Nie wymagają też obróbki przy pomocy specjalistycznych narzędzi.
Cegła ozdobna na ścianę – jak ją ułożyć?
Idealnie imitujące naturalną cegłę ścianki dostępne są na rynku w wielu opcjach, również że spoiną, co znacząco ułatwia montaż. Z kolei do pielęgnacji służą specjalne impregnaty. Tradycyjnie płytki układane są na tzw. mijankę. Coraz częściej jednak użytkownicy stawiają na oryginalne wzory. Układanie płytek należy rozpocząć od prawidłowego przygotowania ściany. Dobrą opcją jest usunięcie farby i zadbanie, aby powierzchnia była lekko porysowana, co ułatwi montaż. Płytki powinny leżeć równolegle do podłogi, co w prosty sposób można sprawdzić poziomicą.
Zobacz także: Aranżacja łazienki – jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę w modnym stylu
W kolejnym kroku na każdą z płytek należy nanieść klej tak, aby pokryć większą część powierzchni. Materiał mocuje się od dołu lub narożnika. W zależności od potrzeb. Należy pamiętać, iż przed naniesieniem kleju, każda płytka powinna być bezwzględnie odpowiednio wyszlifowana. Dzięki temu usuwa się zbędny kurz i inne zanieczyszczenia. Niektóre płytki będą wymagały także przycięcia. W końcowej fazie, płytki należy odpowiednio zaimpregnować. Dzięki temu ułożona dekoracja na dłużej będzie zachwycała kolorem i wyglądała na świeżo położoną.